18.02.2018 O serduszku

Prawidłowa budowa serca:
                                         
 W Polsce rocznie z jednokomorowym sercem rodzi się około 250 dzieci. Bez natychmiastowej interwencji lekarzy nie mają szans na przeżycie.

Normalnie jednokomorowe serca posiadają osobniki na niższym szczeblu rozwoju na przykład ryby. W przypadku człowieka jednokomorowe serce jest bardzo poważną wadą wrodzoną.

– U człowieka mamy do czynienia z taką wadą, w której prawidłowo wykształcona jest tylko jedna komora, morfologicznie lewa lub prawa. Druga natomiast jest skrajnie niedorozwinięta bądź w ogóle nieobecna lub jest tak mała, że nie można jej gołym okiem zobaczyć, znaleźć.

Tego typu wada serca występuje u około 80 na 100 tys. porodów. Stanowi ona 8 proc. wszystkich wad wrodzonych serca.

– Niestety jest to wada letalna. Jeszcze niedawno wiele z tych dzieci po prostu umierało. Obecnie mamy takie możliwości, aby podtrzymać życie noworodka przy użyciu specjalnych środków farmakologicznych, które podtrzymują drożność przewodu tętniczego oraz które umożliwiają określone zmiany w fizjologii krążenia, czyli jak gdyby podtrzymanie fizjologii krążenia śródmacicznie, śródłonowo – tłumaczył podczas „Wieczoru Naukowego” Jacek Kołcz.

Bez pomocy lekarzy noworodek nie ma szans na przeżycie. Pacjenci umierają w zależności od specyficznego, anatomicznego typu wady.

– 15 procent umiera już w pierwszej dobie życia. Około 90 procent żyje najwyżej miesiąc – przywoływał statystyki.

Jednak wraz z postępem techniki zwiększyły się także szanse na utrzymanie przy życiu dziecka z jednokomorowym sercem.

– Przede wszystkim po to, aby przeprowadzić jakąkolwiek procedurę na otwartym sercu musimy na określony czas zastąpić prace serca i płuc przy pomocy krążenia pozaustrojowego, a więc takiej aparatury, która podłączana jest na czas operacji do układy krążenia pacjenta – mówił gość „Wieczoru Naukowego”.

/

Dzięki specjalistycznej aparaturze możliwa jest wymiana gazowa oraz regulacja wielu procesów metabolicznych poza ustrojem człowieka. Aparatura pozwala również na schłodzenie pacjenta do hypotermi w granicach do około 18 stopni. Jak podkreślał doktor do przeprowadzenia zabiegu niezbędne są także urządzenia monitorujące podstawowe funkcje życiowe, np. pracę mózgu czy nerek.

– My operujemy dzieci, które są bardzo małe, ważą około trzech kilo więc do przeprowadzenia zabiegu używamy także sprzętu do wizualizacji. Na przykład podczas zabiegu korzystamy ze specjalnych lup powiększających i stabilizujących – zdradzał szczegóły operacji serca Jacek Kołcz.

BUDOWA SERCA  JEDNOKOMOROWEGO:

informacja zaczerpnięta ze strony https://www.polskieradio.pl/7/179/Artykul/265118,Zyc-bez-polowy-serca

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *