18.05.2018 Stacja Kraków Prokocim
Czas nadrobić zaległości. Jedynie pozostaje nam noc aby dać światu...

Czas nadrobić zaległości. Jedynie pozostaje nam noc aby dać światu i wszystkim przyjaciołom informacje o aktualnych postępach i stanie zdrowia naszej Krakowianki. Od kiedy Ewelka jest już z nami brakuje doby aby wszystko ogarniać a przecież trzeba starać się również normalnie żyć  i dać pierwszemu dziecku  poczucie bezpieczeństwa i wypełniać mu czas. W Ujastku tuż po urodzeniu córeczki zapadły pierwsze decyzje. Wykonano Ewelince pierwsze badania i echo serduszka na żywym organiźmie. Przez cały okres prenatalny mieliśmy wykonywanych wiele prześwietleń i badań.  Jak mówią lekarze dopiero na żywym człowieku można stwierdzić jak przy takiej skomplikowanej wadzie organizm sam sobie radzi. Sami dopiero poznajemy niuanse kardiologii dziecięcej, więc każda informacja o przeprowadzanych badaniach i zabiegach to nowość i cenna nauka na przyszłość. Taki to świat, że pomimo dobrej opieki  trzeba każdemu patrzyć na ręce, uczyć się, dopytywać i być dociekliwym- choćby tak dla spokoju ducha kiedy nas obok nie ma. Nasza „gwiadeczka” w Ujasdku od narodzin przebywała 3 dni. Tak się pcha do życia, że jej stan zdrowia był na tyle stabilny, iż udało się dziecko przetransportować karetką do specjalistycznego szpitala dziecięcego w Prokocimiu. Odległości pomiędzy tymi dwoma obiektami dzieli ok 13 km jednak taki transport jest dokładnie analizowany i dyskutowany przez sztab lekarzy. Wydawać by się mogło, że to detale lecz „diabeł tkwi w szczegółach” i cała logistyka oraz stan zdrowia dziecka nie może pozostawiać wątpliwości o słuszności tej decyzji. Nie wspominam już o miejscu w Prokocimiu, które również trzeba było przygotować. ( żeby ktoś mógł być przyjęty na oddział to ktoś musi być wypisany. Takie realia).

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.  Dzielnica Prokocim.

(poniższe informacje o szpitalu zaczerpnięte http://www.szpitalzdrowia.pl/o-szpitalu/ )

Szpital dysponuje oddziałem intensywnej terapii noworodka, z możliwością rozpoznania najbardziej złożonych anomalii rozwojowych oraz zastosowania leczenia na światowym poziomie, z kardiochirurgiczną korektą najcięższych wad wrodzonych serca na czele. Od 1993 roku działa Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci (CALD) skupiające 35 specjalistycznych poradni. Szpital dysponuje również nowoczesnym blokiem operacyjnym z centralną sterylizatornią i świetnie wyposażonym oddziałem intensywnej terapii.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu stanowi również bazę łóżkową dla Polsko – Amerykańskiego Instytutu Pediatrii, gdzie prowadzone są badania naukowe oraz kształceni są przyszli lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, analitycy medyczni, specjaliści zdrowia publicznego, uczniowie średnich szkół pielęgniarskich i innych o profilu medycznym.

Zdrowie to piękne słowo.
Lecz nie wszystkie dzieci je mają.
Radość jest życia Królową, której chore dzieci nie znają.
Odnajdziesz to słowo Tu, w Szpitalu Zdrowia.
Autor: Pacjent Szpitala. ”

W skrócie to tyle suchych lecz potrzebnych informacji o obiekcie.

Nowe miejsce zaskoczyło Nas swoim obszarem. Okrągła rotunda, w której znajdują się oddziały dziecięce jest niczym „węzeł gordyjski”.

Do dziś często się mylę i nie wiem którędy wejść i wyjść. Być może stary się robię i tracę orientację, nie wiem ;-).

Od samego wejścia do budynku widać ducha jakiemu  przyświeca ten szpital. Jest kolorowo. Tak to właśnie powinno wyglądać, ponieważ dzieci pomimo chorób są dalej dziećmi i przyjmują swoją sytuację w tym wieku bardziej bezkrytycznie niż my dorośli.

Na każdym kroku widnieją loga Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jaki wnosi wkład ta organizacja charytatywna to dopiero można zobaczyć jak się człowiek z tym zetknie bezpośrednio w życiu. Na kanale TV gdy są transmitowane zbiórki i akcje nie idzie tego dotknąć, poczuć i zobaczyć. To niesamowite jak w tym Naszym pięknym kraju o takiej słynnej polskiej mentalności udało się Jurkowi stworzyć coś tak wyjątkowego w skali świata. Oczywiście są osoby z ogonkami na filcowym okryciu głowy, którzy uważają że to sztański stwór. Uważam jednak inaczej. Byłem na Woodstocku i każdemu polecam aby wyrobić sobie własne zdanie na ten i inne tematy. Nic gorszego jak tworzenie plotek bez własnych doświadczeń empirycznych nie ma tu sensu a wręcz przeciwnie potrafi wyrządzić dużą krzywdę.

Szpitalny sklepik z zabawkami dla małych pociech. Można tu kupić wszystko i choć na chwilę oderwać myśli dzieci od brutalnej rzeczywistości jaka ich spotyka.

cdn… ” Dziecięcy oddział kardiologii”

 

About Author
admin

Leave a Comment

Name*
Email*
Website